ÇANAKKALE GEÇİLMEDİ GEÇİLMEYECEK

ÇANAKKALE GEÇİLMEDİ GEÇİLMEYECEK

ÇANAKKALE GEÇİLMEDİ GEÇİLMEYECEK


Her hafta düzenlenen hatmi şerif programında bu haftaki hatim başta Çanakkale olmak üzere bu vatan için toprağa düşen bitin şehitlerimize armağan edildi.

Her hafta düzenlenen hatmi şerif programında bu haftaki hatim başta Çanakkale olmak üzere bu vatan için toprağa düşen bütün şehitlerimize armağan edildi.

Her hafta olduğu gibi Kur'an Kursu Yöneticimiz Davut OKUMUŞ hocamızın organizasyonlarında, Yunus Hocamızın sunumlarında gerçekleşen programımız formatı 18 Mart Çanakkale şehitlerimiz için yapıldı. Programa öğrencilerimizin kendi yazdıkları şiirler, istiklal marşımız, Çanakkale şiiri dinletileri damgasını vurdu. Öğrencimiz Efe Eymen Tavacıoğlu'nun müzikli Çanakkale türküsü misafirlerimizi duygulandırdı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan programımız, Çanakkale savaşıyla alakalı sinevizyon e 15 Temmuz ile alakalı sinevizyon izletildi. İzlenilen kısa film bizim hem yakın tarihe hem de Çanakkale savaşına manen götürdü. Birkez daha anlatık ki bu vatan üzerinde oyunlar bitmeyecek, bir kez daha anladık ki ecdad bu vatanı vermedi, torunları olarak da bizler de vermeyeceğiz.

Her hafta öğrenci velilerimizden İmam hatiplik görevinde olan hoca arkadaşlarımızın Bakara süresi tilaveti için bu hafta davet edilen hocamız Yusuf AYDOĞAN adlı öğrencimizin kıymetli babası Hz Ebubekir camii müezzin kayyımı Ömer AYDOĞAN hocamızdı. 

Programımızın ardından öğrencilerimizden çeşitli alanlarda belge almaya hak kazananlara kurs yönetimizin tarafından takdir teşekkür belgeleri verildi.

Çanakkale Şavaşı

Çanakkale Cephesi Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nda en başarılı olduğu cephedir. Dünya tarihinin en kanlı savaşları bu cephede yaşanmıştır.

İngiltere ve FransaÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, müttefikleri Rusya’yla birleşerek savaşın seyrini lehlerine çevirmek istiyordu. Rus ekonomisi savaşın yükünü kaldıramaz hale gelmişti. İtilaf Devletleri Osmanlı Devletini saf dışı bırakmakÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, Rus Ordusu’ na gerekli askeri yardımı ve malzemeyi en hızlı bir şekilde ulaştırmakÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, Kafkasya Cephesinde bunalan Rusya’yı rahatlatmak ve Türk Ordusu’nun geri çekilmesini sağlamak için Çanakkale Boğazı’na harekat düzenlediler.


İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin Çanakkale Boğazı’ndan geçişlerine 18 Mart 1915′te başarıyla karşı konuldu.

İtilaf Devletleri donanması ağır kayıplar verinceÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, Gelibolu Yarımadası’na asker çıkarıp kara muhaberelerini başlattılar.

25 Nisan 1915′te Arıburnu’na çıkan düşman kuvvetleriniÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, Mustafa Kemal’in komuta ettiği birlik Conkbayırı’nda durdurdu. Bu başarı üzerineÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, Mustafa Kemal albaylığa yükseltildi.

General Harrington komutasındaki İngiliz birlikleri 6-7 Ağustos 1915′te tekrar taarruz etti. Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa KemalÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, 9-10 Ağustos 1915′te 1. Anafartalar Zaferi’ni kazandı. Bu zaferiÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, 17 Ağustosta KireçtepeÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, 21 Ağustos’ta 2. Anafartalar zaferleri takip etti. Çanakkale Savaşı’na katılan Türk Ordusu’ndanÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, çoğu öğrenim çağında 253.000 subay Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, er ve erbaş şehit oldu. Çanakkale’nin geçilemeyeceğini anlayan İngiliz ve Fransızlar daÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, arkalarında Türkler kadar kayıp bıraktılar. 19/20 Aralık 1915′te Anafartalar ve Arıburnu’ndanÇanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler, Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi, 8-9 Ocak 1916′da Seddülbahir’den kesin olarak çekildiler.

 

Kara Harekatı
Nisan - 1915
# 25 Nisan – Kara Harekatı’nın başlaması. Seddülbahir Cephesi’nde ve Arıburnu Cephesi’nde altı kumsalda çıkartma harekatının başlaması.
# 28 Nisan - Birinci Kirte Muharebesi.


Mayıs - 1915
# 1 Mayıs - Arıburnu Cephesi'nde Türk taarruzu
# 6 Mayıs - İkinci Kirte Muharebesi'nin başlaması.
# 8 Mayıs - İkinci Kirte Muharebesi'nin sonu.
# 12 Mayıs - Türk Muavenet torpidobotunun İngiliz Goliath zırhlısını torpilleyerek batırması.
# 13 Mayıs - Churchill ve Amiral Fisher'in istifası.
# 19 Mayıs – Türk kuvvetlerinin Arıburnu Cephesi’nde, başarısız genel taarruzu.
# 20 Mayıs - Arıburnu Cephesi'nde Anzak karşı taarruzu - İtalya'nın, İtilaf Devletleri safında savaşa girdiğini ilan etmesi.
# 25 Mayıs – Alman denizaltısı U-21’in İngiliz zırhlısı Trumph'u torpilleyerek batırması.
# 26 Mayıs - Alman denizaltısı U-21’in İngiliz zırhlısı Majestic’i torpilleyerek batırması.


Haziran - 1915
# 1 Haziran – Mustafa Kemal’in albaylığa terfisi.
# 4 Haziran - Üçüncü Kirte Muharebesi’nin başlaması.
# 21 Haziran - Birinci Kerevizdere Muharebesi
# 28 Haziran - Zığındere Muharebesi'nin başlaması.


Temmuz - 1915
# 5 Temmuz - Zığındere Muharebesi'nin sonu.
# 12 Temmuz - İkinci Kerevizdere Muharebesi'nin başlaması.
# 13 Temmuz - İkinci Kerevizdere Muharebesi'nin sonu.


Ağustos - 1915
# 6 Ağustos - Kirte Bağları Muharebesi'nin başlaması - Suvla Çıkartması - Anzak Kolordusu 2. Tümen'inin Kocaçimen Tepesi - Conk Bayırı hattına yönelik taarruzu. ( Sarı Bayır Harekatı) - Kanlısırt Muharebesi
# 7 Ağustos - Conk Bayırı Muharebesi'nin başlaması - Kılıçbayır Muharebesi
# 9 Ağustos - I. Anafartalar Savaşı
# 10 Ağustos - Conk Bayırı Muharebesi'nin sonu.
# 12 Ağustos - Kirte Bağları Muharebesi'nin sonu - Tekketepe Muharebesi
# 15 Ağustos - İngiliz 9. Kolordu komutanı General F. Stopford'un görevden alınması
# 21 Ağustos - İkinci Anafartalar Savaşı

Ekim 1915
# 14 Ekim - Bulgaristan'ın İttifak Devletleri safında yer alması.
# 29 Ekim - Almanya ile Osmanlı Devleti arasında Balkanlar üzerinden demiryolu hattıyla bir kara ulaşım hattının işlemeye başlaması.

Kasım 1915
# 3 Kasım - İngiliz Yüksek Savunma Konseyi, "Gelibolu tahliye edilmelidir" yönündeki görüşünü İngiliz Hükümeti'n bildirmiştir.
# 6 Kasım - İngiliz Savaş Bakanı Kitchener, yerinde incelemek için Gelibolu'ya geldi.
# 15 Kasım - Kitchener, Seddülbahir Cephesi dışında iki cephedeki kuvvetlerin tahliye edilmesi kararı verdi.


Aralık 1915
# 7 Aralık - Müttefikler, Arıburnu ve Anafartalar cephelerindeki kuvvetlerin tahliyesine karar verdiler.
# 10 Aralık - Arıburnu ve Anafartalar Cephelerindeki muttefik kuvvetlerin tahliyesine başlandı.
# 19 Aralık - Her iki cephedeki tahliye işlemi tamamlandı.
# 27 Aralık - Seddülbahir Cephesi kuvvetlerinin tahliyesine karar verildi.

Ocak 1916
# 9 Ocak - Seddülbahir Cephesi'ndeki müttefik kuvvetlerin tahliyesi tamamlandı. Gelibolu'da müttefik askeri kalmadı. Çanakkale Savaşları'nın sonu.

Deniz Harekatı - 1915
# 19 Şubat – İngiliz gemilerinin, Çanakkale Boğazı’nın dış tabyaları olan Seddülbahir ve Kumkale topçu bataryalarını -19 top- bombalayarak susturulması.

# 25 Şubat
– Mustafa Kemal’in 19. Tümen Komutanlığı’na atanması. Komutanın, karargahın ve 57. Alay’ın Tekirdağ’dan Eceabat’a intikali.
- Birleşik Donanma’nın Çanakkale Boğazı’na ilerlemesi.
# 26 Şubat – Seddülbahir ve Kumkale bataryalarının tahribi için yapılan çıkartma.
# 1 Mart - Yunanistan Başbakanı Venizelos’un Gelibolu Yarımadasına yapılacak anfibi harekata üç tümenlik bir kuvvetle destek vereceğini açıklaması.
# 2 Mart - Mareşal Liman von Sanders'in Çanakkale'deki Osmanlı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması.

# 4 Mart
– İngiliz çıkartma birliklerince Seddülbahir ve Kumkale bataryalarının tahribinin tamamlanması ve Türk karşı taarruzu nedeniyle karadan çekilmeleri.
- İngiltere, Fransa ve Çarlık Rusyası arasında Boğazların taksimini öngören İstanbul Antlaşması'nın imzalanması.

# 7 Mart
– Birleşik Donanma’nın sahil bataryalarını iki gün süreyle yeniden bombalaması.
- Nusrat Mayın Gemisi'nin gecenin karanlığından yararlanarak Çanakkale Boğazı girişindeki Karanlık Koy'a 26 mayın atması.
# 11 Mart - General Sir Ian Hamilton'un, Akdeniz İtilaf Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması.
# 17 Mart - Amiral Robeck'in Birleşik Donanma Komutanlığı'na atanması.
# 18 Mart – Birleşik donanmanın yoğun bombardımanı. (saat 14:00 dolayları). Fransız Bouvvet Zırhlısı’nın mayına çarparak batması. (saat 17:45). Bouvvet Zırhlısı’nın batmasıyla oluşan açığı kapatmak için pozisyon alan İngiliz İrressitible Zırhlısı’nın mayına çarparak batması. İngiliz İnflexible Zırhlısı’nın mayına çarpmasıyla ağır hasar görmesi. Fransız Suffren ve Gaulois Zırhlı’larının sahil topçusunun ateşini yemesi sonucu ağır hasara uğraması. Deniz Harekatı’nın iptali ve birleşik donanmanın çekilmesi.

 

 

 

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum