Gençlik buluşması

Gençlik buluşması

Gençlik buluşması


Pazar sabahı öğrencilerimizle birlikte gençlik programı kapanış gününde İstanbullu gençlerle buluştuk. Olağanüstü bir atmosferde geçen sabah buluşması adeta bizlere, öğrencilerimize v misafirlere adeta Ramazan öncesi bir hazırlık niteliğinde oldu.

 

Gençlik Programında Buluştuk      

Pazar sabahı öğrencilerimizle birlikte gençlik programı kapanış gününde İstanbullu gençlerle buluştuk. Olağanüstü bir atmosferde geçen sabah buluşması adeta bizlere, öğrencilerimize v misafirlere adeta Ramazan öncesi bir hazırlık niteliğinde oldu.

Yılın gençleri Fatih Sultan Han ın makamında buluştu.  Kurs  öğrencilerimizle birlikte gençlik buluşmasında İstanbul da bulunan gençlik Fatih camiinde buluştu. Programda Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ , İstanbul il Müftüsü Hasan Kamil YILMAZ ve İstanbul ilçe müftüleri, imam hatipler ve kursumuz olmak üzere programdaydık. 

Sabahın erken saatelerin öğrencilerimiz büyük bir heyecanla yataklarından kalkıp, gezinin sevinciyle en hızlı bir şekilde kalktılar. erken yatmalarından dolayı imsak vakti olmadan kalkıp yatsı namazını eda ettik talebelerimizle birlikte. 03.50 de buluşmaya gideceğimiz otobüslerimiz geldiler. Fatih camiine doğru hareket ettik. 

Çocuklarımız oldukça heyecanlıydı. Cami merdivenlerinden çıkarken byük bir coşkuyla çıktılar. Fatih müftülüğü önünde Değerli İstanbul İl Müftümüz Hasan Kamil Yılmaz caminin ön tarafında bizim müftümüz Sayın Mehmet MUSLU hocamız ile birlikte sohbet ediyordı. Çocuklar bizden nce çıktıkları için Müftümüz Mehmet MUSLU hocamızı da yakınen tanıdıkları için etrafında toplandılar. Kısa bir süre Müftümüz ve il Müftümüz ile birlikte öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz kısa hoş bir sohbet ettikten sonra fotoğraf çekildik. Ardından Sabah namazını kılmak üzere fatih camiine girdik.

Müthiş Bir Kalabalık 

Cami içerisine girdiğimizde; normal bir cemaat var diye beklerken, nerdeyse kendimize bile zor yer bulduk. Koca camii tabiri caiz ise tıka basa doluydu. 6 kamera aynı anda çekimler yapıyordu. Gelen misafirler manevi atmosferin karşısında neredeyse büyülenmişlerdi. safta öğrencilerimizle birlikte kendimize yer bulduk oturduk, caminin büyülü mimarlığını müşahade ederken, gözler Allah'ın ayetlerinin süslü olarak yazıldığı büyülü hatlara bakarken, kulaklarımız üstadların saba makamında, İstanbulumuza has bir kültür olan çift ezanı icra ederken, bu ne güzel bir din, her vakti büyülü, her sesi tılsımlı düşüncelerine kapılmamak mümkün değildi.

Çift Ezan

İki kişinin karşılıklı olarak okuduğu ezana “çifte ezan” denilir. Çifte ezanda cümleler karşılıklı olarak ve perde gösterilmek suretiyle okunur. Bu tür ezanın Emevîler devrinde okunmaya başlandığı rivayet edilmektedir. Ayrıca birbirine yakın camilerde müezzinlerin karşılıklı ezan okuduklarına da şahit olunmaktadır. Aynı zamanda özel günlerde maharetli müezzinler tarafından okunduğu vaktin makamına göre çift ezan icra edilir.

Pazar sabah namazı buluşmasında da o güne özel olarak camii miezzinleri tarafından çift ezan icra edilmiştir. tarif edilmez bir ezana bizler ve öğrencilerimiz şahit oldular.

Ardından güzel bir seda ile fetih suresini dinledik. o gün Sabah namazını yine fetih suresinden okuyarak Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali ERBAŞ hocamız kıldırdı. Namaz ve tesbihattan sonra haşr süresinden sabah namazında okunan aşr-ı şerif okudular kendileri. Namazı eda ettikten sonra Fatih camii imam hatibi Hafız Bünyamin Toğçuoğlu tarafından zikir ve salavat-ı şeriflerle devam edildi.

İstanbul İl Müftümüz Sayın Hasan Kamil Hocamızın genç ve gençlikle alakalı sohbetinden programa katılan misafirler istifade ettiler. Sohbette Genç nüfusun önemli olduğunu, bir milletin dirilişini genç nüfus sayesinde gerçekleştireceği konusuna değinen Hocamız gençliğin bir milletin dinamiklerinden olduğunu vurguladı.

Yok Edilmeye Çalışılan İslam

Özellikle son zamanlarda neslin çoğalması konusunda halkına telkinlerde bulunan Sayın Cumhurbaşkanımız; böyle giderse yaklaşık 20 yıl sonra elimizde devleti kalkındıracak bir nüfusun olmayacağına değiniyor. Yapılan tesbitlere baktığımızda gerçekten öyle olacağını günümü tarihinden kestirmek çok zor değil.

Bir zaman 80 ile 2000 yıllarındaki probaganda şuydu; batılı sömürücülerin islam diyarlarına özellikle bize empoze etmek istedikleri tek cümle "bakabileceğin kadar çocuk yap" cümlesini bilinç altımıza yıllarca yerleştirdiler. Uyguladıkları projeye baktığımızda başarıya çoğunlukla uşaştıklarını görüyoruz. Zira bugünkü genç nüfusun azlığnın sebebi ise 30 yıl evvel başladıkları projelerin kendilsini nasıl gösterdiğinin göstergesidir.

Hayata gelen gençliği de islamdan ( özünden uzaklaştırarak) bu topraklara hakim olma arzusunda idiler. Nice islam düşmanı komutanları son sözleri " bu milleti bu kitaptan ayırmaz isek onları yok etmemiz mümkün değildir" cümlelerini kullanmışlardı. Savaşlarla geçemediklerini, ya doğumla azaltarak ya da asimile ederek yok etme projesindedirler.

İşte son dönemlerde yapılan gençlerle alakalı bu programlar, onların asimile edilerek kendi özlerinden, dinlerinden, vatan sevgilerinin ulviliğinden uzaklaşmasını önlemektir.

İşte Bu sabah namazında sadece ve sadece okunan ezan bile ruhun en üra yerinde kalmış manevi duygularının ilk günkü gibi yeniden doğmasına sebep olacak.

Ramazan Öncesi Gezi

Fatih camiindeki programın ardından dedemiz Fatih Sultan Han'ın Kabrinde dua ettik. Hocalarımız Fatih Sultan Han'ı kabri başında anlattılar. Ardından İstabul'umuzun manevi değeri olan Eyüp Sultan Hz. nin kabrinde ziyaret ettik. Orada bulunan görevliye kuran kursu öğrencilerimize bu tarihi mekanın değeri ve Eyüp Sultan Hz.rinden bahsetmesini rica ettik. Kabri görevli kardeşimizi bizleri kırmayarak anlattılar. Eyüp camiinde kıldığımız tahiyyat-ul mescid namazı ve ardından çekilen hatıra fotoğraflarından sonra ayrıldık.

Sonraki istikametimiz kursumuza büyük destekleri olan değerli abimiz Yayla Böreğin sahibi Alaattin Yıldırım Beyefendi'nin bizleri daveti üzerine öğrencilerimizle beraber kahvaltı programına gittiğimiz mekanı oldular. Onun kendi icadı olan ve İstanbul'da bir örneği daha olmayan kavurmalı böreğinden istifade ettik. Allattin Bey'in daveti Bizden çok onu memnun etti. Gönül adamı olan Allattin Bey o kdar hafız adayına kendi elleriyle yaptığı böreklerini yine kendi elleriyle ikram ettiler. Kendilerine bu ilgilerinden ve ikramlarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Artık 6 saat süren ibadet ve gezi programımız yayla börekteki kahvaltı ikramından sonra kursumuza dönmekle son buldu.

 

 

 

 

 

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum