Her güne özel ikram

Her güne özel ikram

Her güne özel ikram


Öğrencilerimizin her şeyi ama herşeyi en ince detaylarına kadar hesaplanmıştır.

Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri bizim için önemlidir. Her güne özel ikramlarını alır öyle yatarlarlar bugün de kısmetlerine süt nasip oldu.

Bir çok velinin kendi evinde kendi evladına bile bu kadar hassas düşünmezken, tek hedefimiz onları hiçbir şeyden mahrum bırakmadan başarılarını sağlamaktır.

Okul çağındaki çocuklar için sütün faydaları saymakla bitmiyor

İnsan sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlayabilmek, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşayabilmek için gerekli olan enerji ve besin öğelerini yeterli miktarda düzenli olarak almak durumundadır.

Süt;  besin ögelerinden protein, karbonhidrat, yağ  grubu  ile minerallerden;   kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko ,vitamin olarak A, B, D, E ve K vitamini  içeren çok zengin bir gıdadır.   
 
Gıda proteininin, vücuda özgü kas proteinine dönüşmesi vesilesi ile çocuklar ve gençler, yetişkinlerden daha fazla proteine ihtiyaç gösterirler.
 
Süt ve süt ürünlerinin özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağında başta olmak üzere her yaş grubu için yeterli miktarlarda tüketimi büyük önem taşımaktadır. 
 
Süt ; sindirim sistemini düzene sokar, büyüme ve gelişmeyi destekler, dişleri korur ve çürükleri önler, hücre ve doku oluşumunda    rol almaktadır.Yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur, beynin gelişiminde ve çalışmasında faydalıdır, hücreleri onarır, kemikleri sertleştirir, bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur. 
 
Kalsiyum alımı ile büyüme arasında doğrusal ilişki bulunmaktadır ki her gün süt içen çocuklar ve gençler, sütü az içenlere nazaran daha uzun boyludur. Bu nedenden dolayı çocuklarımızı sütsüz bırakmamalıyız. Düzenli bir şekilde günde en az bir bardak sütün, çocukların soyut düşünce, problem çözme, bellek, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel yetenekler açısından, süt içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olmalarına yardımcı olduğu tespit edilmiştir. İdeal olan ilkokul çağındaki bir çocuğun günde en az 500 ml, yani iki su bardağı süt içmesidir. 

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum