KADİR GECEMİZ MÜBAREK OLSUN

KADİR GECEMİZ MÜBAREK OLSUN


KADİR GECEMİZ MÜBAREK OLSUN

Aziz milletimizin ve tüm İslam aleminin Kadir Gecesi’ni tebrik ediyoruz.

Sizin, Ailenizin ve tüm İslam aleminin mübarek Kadir Gecesini tebrik ediyor, Yüce Mevla’mızdan, tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul etmesini, yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını niyaz ediyoruz.
 Bu Ramazan ve Her Zaman DUALARIMIZDASINIZ 

KADİR GECESİ DUAMIZ
Bizleri sevdiklerimizle birlikte Bin aydan daha hayırlı olan bu mübarek Kadir gecesinde buluşturan cenab-ı hakka sonsuz Hamdü Sena, ümmeti olmakla Şeref bulduğumuz Peygamberimiz Muhammed Mustafa'ya Salat ve selam olsun. 
Ya Rabbi Sahurumuzu iftara, gecemizi sabaha, dünyamızı cennete ulaştır.
 Ya Rabbi Mukabelesiyle, sahuruyla, iftarıyla, fitresiyle, zekatıyla, orucuyla hatimle teravihi ile, Ramazan ayında yapmış olduğumuz bütün ibadetlerimizi kabul eyle.
Ya Rabbi Bizlere vekaleti verilen Hatmi şerifleri, süreleri, zikir ve tesbihleri her ne niyetle okunmuş iseler dergahı izzetinde kabul eyle.
Ya Rabbi Sevgili Peygamberimizin müjdesi ile;
“Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.” Ya Rabbi bu müjdeye nail olanlardan eyle.
Ya Rabbi Bizleri ve tüm mümin kardeşlerimizi Kadir gecesi hürmetine Her türlü sıkıntılardan kurtuluşumuza ve affımıza vesile eyle.
Ya Rabbi Bizleri Sana layık kul, habibine layık Ümmet olarak günahlarımızdan arınmayı nasip eyle.

Ya Rabbi Hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva, borçlularımıza eda ihsan eyle!
Ya Rabbi Aziz Şehitlerimize, Geçmişlerimize rahmet eyle, Gazilerimize acil şifalar ihsan eyle.
Ya Rabbi! Şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri davalarına sahip çıkacak inançlı, ihlaslı, vatanını ve milletini seven nesiller yetiştirmeyi bizlere nasip eyle.
Ya Rabbi Hatimle teravih coşkusunu sonuna kadar yaşayabilmeyi cümlemize nasip eyle.
Ya Rabbi Kadir gecemizi en güzel şekilde idrak edebilmeyi nasip eyle
Yarabbi Amin diyen değerli cemaatimizin gönüllerinden geçen tüm dua ve dileklerini kabul eyle
Ya Rabbi Bizleri ve tüm Mümin kardeşlerimizi Sevdiklerimizle birlikte Bayram sabahına ulaşmayı nasip eyle.
Ya Rabbi! Devletimizi milletimizi her alanda muzaffer eyle.
Ya Rabbi! Vatanımızı bayraksız bırakma
Ya Rabbi! Minarelerimizi ezansız bırakma
Ya Rabbi! Mihraplarımızı imamsız bırakma
Ya Rabbi! Kurslarımızı hafızsız bırakma
Ya Rabbi! Her şeyin üzerinde kalplerimizi imansız bırakma.     
Esselatü vesselamü aleyke ya rasülüllah Essalatü vesselamü aleyke ya habiballah
Essalatü vesselamü aleyke ya seyyidel evveline vel ahirin.
Velhamdulilahi Rabbil Alemin…

Bu gece, mübarek Kadir Gecesidir. Gelişi ile hayatımıza sayısız güzellikler katan rahmet ve mağfiret iklimi Ramazan ayını uğurlamanın hüznünün yüreklerimizi kuşattığı günlerde yeryüzünü Kadir Gecesiyle nurlandıran ve bizleri bir kez daha bu mübarek zamana ulaştıran Allah’a sonsuz Hamd-ü senalar olsun.

Rabbimiz tarafından “Bin aydan daha hayırlı” kılınan Kadir Gecesi kıymetini, şüphesiz Allah’ın insanlığa en büyük nimeti ve rahmeti olan Kur’an-ı Kerim’den alır.

O Kur’an ki bize varoluş gayemizi, dünyada huzurlu yaşamanın, ahirette cennete kavuşmanın yollarını öğreten bir hidayet rehberidir.  İnsanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için indirilmiş bir hayat kitabıdır. Bize düşen ise onu okumayı, anlamayı ve tüm hayatımızla buluşturmayı en büyük gaye edinmektir.

Kadir gecesi, melekler ve Cebrail’in, Rablerinin izniyle her bir iş için yeryüzünü şereflendirdiği, alemin esenlikle dolduğu müstesna bir zamandır. Günah ve hatalardan arınmak için bir fırsat gecesidir. Sevgili Peygamberimiz bu gecenin değerini, "Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni ihya ederse onun geçmiş günahları bağışlanır," hadisi ile bizlere bildirmiş ve bu gecede, "Allah'ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet" diye dua etmemizi tavsiye etmiştir.

Bu gece vesilesiyle her mümin tefekkürle hayatını muhasebe etmeli, hata ve günahları için, samimi bir pişmanlıkla tevbe ve istiğfar etmelidir. Mümine yakışmayacak tüm hal ve tavırlardan uzak kalmaya azmetmelidir. Yeryüzünde kin ve nefretin, acı ve ızdırabın, şiddet ve savaşın bitmesi için çok dua etmeli ve gayrete yönelmelidir. Onurlu ve güvenli bir hayatın, adil ve huzurlu bir dünyanın ancak İslam’ın hakikatleri ile mümkün olacağının farkında olarak Kur’an-ı Kerim’in adalet, ahlak ve merhamet gibi evrensel ilke ve değerlerinin yeryüzüyle buluşturulması için daha çok çaba göstermelidir. Bizleri her daim hayra, iyiliğe, kardeşliğe çağıran yüce Allah’a gönülden itaat ederek O’nun belirlediği hayat çizgilerine azami derecede riayet etmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta milletimiz olmak üzere bütün İslam aleminin mübarek Kadir Gecesini tebrik ediyor, Yüce Mevla’mızdan, tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul etmesini, yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını niyaz ediyorum.

 

Prof. Dr. Ali ERBAŞ

Diyanet İşleri Başkanı

1 Adet yorum incelenmektedir

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum