rehberlik ve serbest kürsü

rehberlik ve serbest kürsü

rehberlik ve serbest kürsü


Her cuma günü kurs öğrencilerimize yönelik, Kur’an Kursu öğretmenlerimiz tarafından rehberlik eğitimi yapılmaktadır.

Rehberlik eğitiminin amacı, öğrencilerimizin ders motivasyonlarını sağlamak, başarı derecelerini yükseltmek, varsa sorunları onları paylaşmalarını sağlamaktır. 

Her türlü soruna karşı çözüm odaklı çalışan kur'an kursumuz öğrencilerimizin başarıya en güzel şekilde ulaşmak noktasında öğrencilerimizle rehbeerlik eğitimi yapmaktadır. Hafızlık zor bir iş olması hasebiyle rehber olmadan bu işin başarıya ulaşıp istenilen kalitede elde edilmesi çok zor bir iştir. Hafızlık eğitimi evrelerinde öğrencilerimiz isteksizleşebilir, karşılaştığı zorluklarla çabuk pes edebilir. Okulla birlikte ve zor bir eğitim olması hasebiyle ezber yükünün arttıkça çalışma isteğinin azalması sorunlarıyla karşılaşılabilir. Ergenlik dönemlerine girdiklerinde zihinlerini tam olarak toparlayamayabilirler bu sebeple en başarılı öğrenci dahi bu akıl dağınıklığı yaşayabilir, kendisini toparlayamayabilir. Bu süreçte eğer hafızlık eğitimi hususunda öğrencinin ders çalışması hususunda kendisine destek olacak bir rehbere ihtiyaç duyar. Bu açıdan rehberlik eğitimi çok önemlidir. alanında uzman olan hocalarımız öğrencilerin herhangi bir sıkıntı ile karşılaştıklarında mahalde çözülebilecek bir sıkıntı ise yerel imkanlarla çözüm sürecine odaklanılır. Eğer yerel imkanları aşan bir durumda ise hemen PDR usmanına yönlendirilerek olabilecek sorunlar önlenmeye çalışılır. Bu açıdan Rehberlik eğitimi oldukça önemlidir.

Rehberlik eğitimi saatinde aynı zamanda öğrencilerimize serbest kürsü uygulaması yapılmaktadır. Geçmişteki ve günümüzde en büyük psikolojik problemlerden birisi de insanın farklı ortamlarda kendisini ifade edebilme problemidir. Kur'an Kursumuzda bu problemin öğrencilerimiz açısından bilinç altında çözümsüz bir hale dönüşmesini negellemektir. Gelecekte büyük makamlarda olacak öğrencilerimiz şimdiden serbest kürsü uygulaması sayesinde kendini ifade etme eğitimi almaktadırlar. Sıra ile çıkıp konuşma hakkı verilen öğrenciler, kimsenin etkisi altında kalmadan kendilerine verilmiş olan mikrofona konuşmak suretiyle kendilerini ifade etme fırsatı veerilmektedir. Bu uygulama sayesinde bırakın mikrofonla konuşmak, normal halde konuşamayan öğrenci serbest kürsü ve rehberlik uygulamasıyla kısa sürede mikrofonla konuşabilecek duruma gelmektedir.

Her hafta rehberlik eğitimi ve serbest kürsü dersimizde öğrencilerimize ikramlar yapılmakadır. Bu haftaki ikramımız tatlı ikramı oldu.

Sizler de arzu ederseniz kursumuzda öğrencilerimize vereceğimiz ikramlara destek olabilirsiniz.

 

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum