Son Toplantı

Son Toplantı

Son Toplantı


2017- 2018 eğitim öğretim yılı son toplantısı yapıldı

2018 yılı eğitim yılının tamamlanması ile birlikte velilerimizle son toplantımızı gerçekleştirdik. Son mülakatların yapıldığı, mezun olan öğrencilerimizin ve hafzlığa devam edecek olan öğrencilerimizin durumu yakın bir tarihte müftülüğümüzden gelen tespit komisyonunun sonuçları tarafımızı verdiği tarihten itibaren açıklanacaktır.

Toplantı gündemi genel olarak kursumuzun verdiği eğitim tarzı, bu eğitimde ancak belli oranda başarı gösterenlerin kalabilecekleri, hafızlığın herkese nasip olmayacağı konularına değinildi.

Beylikdüzü vaizi ve aynı zamanda tespit komisyonu başkanı olan Lütfi AYDIN hocamızın katıldığı toplantıda kursumuzda görevli hocalarımız duygularını velilerle paylaştılar.

İlk söz alan hocamız; kursumuzun en tecrübeli hocalarından Ahmet Kemal HATİPOĞLU hocamız oldu. Yılların tecrube birikimlerini paylaşan hocamızın ilk cüümleleri kuran kursularının tarihi oldu. Eski zaman ile yeni dönem arasında kıyaslama yaparak artık günümüzde eğitimin çok farklı bir boyuta geldiğini anlattı. Bu işin dava işi, gönül ii olduğunu vurgulayan hocamız, yapmak zorunda olduğu işten dolayı maaş alan tek meslek olarak övgülerle bahsetti. Hayatta en zor işin kuran kursu öğretmenliği olduğunu vurgulayan Hatipoğlu diyanet personelinin sayısının 135 bine ulaştığından ve artık hizmetlerin daha da artması gerektiğinden bahsetti. Bizler zamanı geldiği vakit mihraplarda görev yapacak, dini tebliğ edecek imamlar yetiştiriyoruz, beyanlarından sonra camilerin cemaat durumların bahsetti;

Camiler elli yaş üstü insanların uğrak yeri haline geldiğini vurgularken gün gelecek buradan yetişen öğrencilerimiz hayatın nabzını tutacak, devleti en ileri boyuta getirecek, mühendisler çıkacak, doktorlar çıkacak, başkanlar çıkacak, islama ve insanlığa hizmet edecek nesiller yetişek cümleleri dile getirdi.

sayın Hatipoğlu'nun son sözleri ise duygularımıza hitap eden cümleler oldu. Daha çok bir tavsiye niteliğinde idi " sizler daha çok ahirette şefaatçi yetiştirmeye bakın" sözleriyle konuşmasına son verdi.

Sırasıyla Mehmet AYKUT hocamız, Hacı Ahmet DALBOY, Yunus ASLIM, Rahim ZENGİN hocalarımız verdikleri mesaj birbirlerini destekler nitelikte idi.

Bu öğrencilerimizin en zayıf olarak nitelendirdiğimiz toplamıda dört ezber bilgisine sahip oludklarını belirttiler. Kaybeden yok herkes kazanmıştır ifadeleri ön planda idi.

Kuran kursu Yurt Müdürümüz Sayın Kasım GÖKÇEK hocamızın konuşmaları genel ifadelerin dışında olup kursumuzun yıllık hizmetlerinden bahsetti.

Sayın Gökçek konuşmasına başlarken; bir yıllık hizmet sürecinin nasıl bu noktaya geldiğinden bahsetti. Yaklaşık bir yıl önce bu ulvi yolculuğa adeta bir komtan edasıyla öncülük eden Kursu Müdürümüz Sayın Davut hocamlar birlikte başladk Görev bize tevdi edildiğinde bir harabe ile karşı karşıyaydık. Bütün sistemleri çökmüş, eğitim bitmiş, kursun devam etmesi için ne bir fiziki ordamdan, ne de bir eğitim yuvasından bahsedilebilirdi. Gerek personelde, gerekse öğrrencilerde disiplin zafiyeti baş göstermiş, öğrencilerin ahlaki durumları bozulabilecek en kötü duruma gelmişti. Görev bu vaziyette teslim edilmiş, Kuran kursları sorumlusu sayın Aydın tarafından "ben size ölü teslim ediyorum diriltin" ifadeleri kullanılmıştır diyerek sözlerine söyle devam etti. Ben bugün görüyorum ki artık ölü dirilmiş, yaşıyor, yaşamak yetmiyor yaşatıyor da. Artık kursun gerçek vizyon ve miyonu kendini net bir şekilde belli etmiştir cümlelerini kullanarak bu davanın komutanı, dava arkadaşım sayın Davut OKUMUŞ'a gönülden teşekkür ettikleri yineledi.

Sayın Gökçek konuşmasının ikinci bölümünde ölü olarak teslim edilen kursun nasıl hayat bulduğunu anlattı. Yapılan yenilikler ve gelişimlerin dünden bu güne geçen süreçlerini anlattı.Sayın Gökçek Toplantıya katılan davetlilere teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

Öğretmenlerimizden son olarak söz alan kuran kursu müdürümüz sayın Davut OKUMUŞ; Bizler birer eğitimci olarak bütün öğrencilerimizin hafız olmasını arzu ediyoruz. Ama onun da ötesinde evvala Elif olmayı öğrettik ve anlattık. Asıl amaç bir öğrenciyi hafız yapmak değil ona dosdoğru olmayı öğremektir. Bugün burada bizler edğitimci olarak onu başardığımız inancı içerisindeyiz. Bir yıl boyunca kuran kursumuzda öğrencilerimizin her isteklerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştık. Onlara en güzel değeri verdik. Öğrencisi en çok seven, değer veren ve değer katan sloganımızı iliklerine kadar onlara yaşattık. Burada bir yıl boyunca yaşamlarının en güzel günlerini geçirdiler. Bu günden sonra inanıyoruz ki buradan mezun olan her öğrenci ister hafız olarak olsun isterse hafız olmadan mezun olsun dini için, vatanı ve milleti için en güzel hizmetleri yapabileceği inancındayız sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Toplantının son konuşmacısı Beylikdüzü İlçesi Uzman Vaizimiz Sayın lütfi AYDIN oldu. Sayın Aydın sözleri evvela çocuklarının dün ve ahiretini düşünerek buraya kadar teşriv eden velilere teşekkürle devam etti. Beylikdüzü İlçemizdeki kuran kurslarının durumlarıdan bahsetti.Sayın Aydın sözlerine şöyle devam etti.

Kuran kurslarında eğitim iki türlü devam eder birincisi zorunlu olan eğitimin verilmesi ; yani öğrencilerimizin dinen öğrenmek zorunda oldukları bilgiler öğretilir. eğitimin ikinci aşaması ise daha ileri bir boyuta taşınarak hafızlık eğitimi ile taçlanır. Fakat hafızlık eğitimi dinen zorunlu bir eğitim olmayıp hayatını daha çok bu alanda devam ettirecek daha doğrusu meslek edinecek, kabiliyeti hafızlık eğitimine elverişli öğrencilerimiz yaparlar. İşte bu noktada, bu işin tspiti noktasında bizler devreye gireriz. Yani kaymakamlık taraından görevlendirilen şeffaf ve tarafsız bir komisyondan bahsediyorum. Cümleleriyle devam ederken; yapılan mülakatlarda hafızlık yeteneği olmayan öğrencileri zorunlu eğitimleri en güzel şekilde tamamlayarak mezun ettik cümleleriye devam etti.

Bu elemede okadar hassas davrandık ki duygusallıktan uzak kararlar verdik. İşin daha ötesini anlatmam gerekirse ben kurada hem komisyon başkanı, hem de bu kursta öğrencisi bulunan bir veliyim. Hassaslıktan bahsettim. hedefinde başarı göstermeyen kendi çocuğumu bile elemek zorunda kaldım. Bu işin ne kadar adaletle yapıldığını sizlere anlatmak istedim. Bu konudan dolayı gönlümün rahat olduğunu ifade gönül rahatlığıyla ifade etmek istiyorum. Cümleleriyle konuşmasını tamamladı.

Toplantının son kısmında hedeflerinde başarı gösteren öğrencilere belge takdiminin ardından yıl sonu hatıra fotoğrafları çekildi.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum