Tarihini bilmeyen geleceğini planlayamaz

Tarihini bilmeyen geleceğini planlayamaz

Tarihini bilmeyen geleceğini planlayamaz


Sosyal etkinlikler kapsamında her hafta izlettiğimiz film programında bu hafta da birkaç haftadır devam eden, tarihimizi anlatan TRT 1 kanalında yayınlanan diriliş ertuğrul dizisiydi.

Tarihini bilmeyen bir toplumunun geleceği yok olmaya mahkümdur.

Yıllarca bu aziz milleti tarihi ile olan bütün bağları koparmaya çalıştılar. Kendi ülkemizde yaşayıp, kendi öz dinimizi yaşayamaz halde bıraktılar. Eski kitapları, kadim hocaları, öz alfabemizi yok ettiler. Ecdamızı yıllarca bizlere kötülediler. Bu senaryoların sonuçları olarak bir nesil yetişti ki; bizlere kültür diye empoze ettikleri yaşantıyı dinin önüne geçirdi. Aynı neslin fikrinde din sadece mezarlıkta okunan, cenaze taziyelerinde okunan, anlamı çok önemli olmayan ve okunacaksa sadece köy imanın bilmesinin yeterli olduğu bir yaşantı haline gelmişti.

Son yıllarda Artık bütün değerler değişti. Yeni nesil tarihini araştıran, dini değerlerini yaşamayı arayan kendini kendinde arayan ve sorgulayan bir nesil oldu. Bugün izlettiğimiz ve izlemeyi kendilerinin de arzu ettiği dizi milletimizin geçmişi anlatan, ne tür sıkıntılardan geçtiğini anlatan, bu vatananın nesıl bir dini değerler üzerine inşa edildiğini anlatan bir dizi. Bunu izemeyi arzu eden ise öğrencilerimiz. Bunu da şöyle anlamamız mümkündür; Tarihini araştırarak geleceğini inşa etmeyi arzulayan bir nesil geliyor.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum