Tüm Servetlerini Bağışladılar

Tüm Servetlerini Bağışladılar

Tüm Servetlerini Bağışladılar


Kursumuzda eğitim görmekte olan yavrularımız Yemen’deki kardeşlerine duyarsız kalmadı. Kendi talepleri doğrultusunda aralarında topladıkları harçlıklarını Yemen’deki kardeşlerine bağışladılar.

Adı Yemen'dir Derdi Bizimdir.

Kursumuzda eğitim görmekte olan yavrularımız Yemen'deki kardeşlerine duyarsız kalmadı. Kendi talepleri doğrultusunda aralarında topladıkları harçlıklarını Yemen'deki kardeşlerine bağışladılar.

Artık açlıktan çocuk ölümlerinin gerçekleştiği Yemen'de durum her geçen gün kötüye gidiyor. Bizler Müslümanlar olarak bu bu insanlık faciasına duyarsız kalmamamız gerekmektedir. Öğrencilerimizden anlamlı hareket bizleri duygulandırdı. Yemen'deki muhtaç kardeşlerine biriktirdikleri ve ellerinde olan harçlıklarının tamamını kendi istekleriyle bağışladılar. Aslında tüm servetlerini bağışladılar. Yaptıkları bu bağışlar Türk Diyanet Vakfı Yemen Hesabına aktarıldı.

Bu milletin çocukları bile yaşı küçük ama ulvi düşünceler içersindeler. Birçok yetişkin ve duyarsız insanlar defalarca televizyonlarda izledikleri halde duyarsız kalabilmektedirler. Fakat bizim çocuklarımız kendileri küçük ama kalpleri kocaman.

Onların bu hareketi bize tekrar tekrar ecdadımızı hatırlattı. Anladık ki bu aziz millet hayatta kaldığı müddetçe mazlumların umudu olmaya devam edecek.

Yemen'de kardeşlerimizin genel durumu şöyle;

"Müminler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğunda, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar." (Müslim, Birr)

İç savaştan önce de Arap dünyasının en yoksul ülkesi olan ve ülkenin her yerinde dilenen ve çöplerde yemek arayan insanlar görebileceğiniz Yemen'de, her 10 dakikada bir çocuk önlenebilir nedenlerden dolayı ölüyor. Ülke ekonomisi son derece kötü bir halde ve bankacılık sektörü işlemiyor. Gıda güvensizliğinin ve malnutrisyonun (kötü ve yetersiz beslenmenin) yüksek seviyelerde olması, geniş çaplı yerinden olma ve azalan sağlık ve sosyal hizmetler, milyonlarca kişinin hayatını etkilemektedir.

Felaket boyutuna ulaşan açlığın yanı sıra temiz su ve sağlık bakımından yoksun olmanın sıkıntısı yüzünden giderek artan artan ölümler Yemen'e acil destek ihtiyacını elzem kılmıştır.

İstatistiklere göre 24 milyon nüfusa sahip Yemen'de;

  • 18,8 milyon kişi insanî yardıma muhtaç durumda,
  • 14,4 milyon kişinin güvenli içme suyuna erişimi yok,
  • 14,7 milyon kişi yeterli sağlık bakımından yoksun,
  • Yaklaşık 3.3 milyon çocuk, gebe veya emziren kadın şiddetli beslenme yetersizliğine sahip ve bunların arasında ciddi akut malnütrisyon geçiren 462.000 çocuk bulunmaktadır.

Çökmüş sosyal güvenlik ağları ve istikrarsız ekonomik yapı ile karşı karşıya olan Yemen'de, daha büyük insanî felaket ortaya çıkmaması için acilen harekete geçilmesi, önlemler alınması ve gerekli yardımların bölgeye ulaştırılması için insanlık vicdanının çağrısını duymaya tüm dünyayı davet ediyoruz.

Türkiye Diyanet Vakfı web sayfası üzerinden bağış yapmak isteyen hayırseverlerimiz bagis.tdv.org  adresinden tüm bankaların kredi kartı veya debit kartı ile ONLİNEBAĞIŞ yöntemiyle bağış yapabilirler.

Bununla beraber SMS bağışı yoluyla kampanyamıza katılmak isteyen hayırseverlerimiz tüm GSM operatörlerinin faturalı hatları üzerinden "YEMEN" yazıp 5601'e SMS mesajı göndererek 10 TL tutarında bağışta bulunabilirler.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum