Tarihçe

Tarihçe

2012 Yılında hayırsever işadamlarımızdan Hacı Sacit ATEŞ Bey'in kendi imkanlarıyla, kendi adını taşıyan 11 kattan oluşan kursumuzu islama ve insanlığa nesiller yetiştirmeye vesile olması için Diyanet İşleri Başkanlığı'mıza armağan etmiştir. 

2012 Yılında yaklaşık 30 öğrenciyle ilk defa hizmete açılan kursumuz her geçen gerek eğitim kalitesini gerekse öğrencilerimizin yaşam alanları kalitetisini yükselterek vatana en güzel evlatlar yetiştirmesi noktasında hızla mesafe katetmektedir.

2018 yılına geldiğimizde 100'ün üzeri kapasiteye ulaşan kursumuz 86 öğrenciyle eğitimine devam etmektedir. Gerek eğitim kalitesini artırarak, gerek kapasiteyi artırarak A grubu kapasiteye ulaşan kursumuz Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim katagorisinde ilk sıralara ulaşmıştır.

Her geçen yıl mevcut kapasitenin 5 katı öğrenci almaktayız. Müracaatlar kapasitemizi aştığı için talep eden öğrencilerimizden 5'de bir ölçüde öğrenciyi mülakaatla almaktayız. Bizler hafızlık eğitimi veren eğitmenler alarak öğrencileri kabiliyetlerine göre tercih ederiz.

Bölgemizin en iyi kursları arasında yer alan Hacı Sacit Ateş Kur'an Kursuna her geçen gün halkımızın ilgisi artmaya devam etmektedir.

 

Kursumuzda Eğitim ve Öğretim

Hz. Muhammed (s.a.v.) ;”Çocuklarınıza güzel davranış ve ikramda bulununuz. Onları en güzel şekilde terbiye ediniz.” Buyurarak bu sorumluluğun önemine işaret etmiştir. Bizler de kursumuzda nesillerin ahlaklı ve erdemli bireyler olmaları  noktasında Kur’an-ı Kerim’i yüzündan okuma, ezberleme, mealini  öğrenmenin yanı sıra islam dininin temel esaslarını öğrenerek milli  ve manevi değerlere bağlı gençlerin yetişmelerine vesile oluyoruz.

 

Hafızlık Eğitimi

Kursumuza yeni başlayan öğrencilerimize talim üzere bir yıl Kur’an-ı  Kerim eğitimi verilir. Müfredat süreleri ezberletilerek yüzünden okumaları kuvvetlendirilir, ezber teknikleri öğretilerek, Müftülüğümüzün hafızlık takip komisyonu tarafından değerlendirilir ve hafızlık eğitimine hazırlanır.

Başkanlığımızın müfredatına göre ve Müftülüğümüzün hafızlık takip komisyonu gözetiminde hafızlık eğitiminin iki yılda bitmesi planlanır. Kursumuzda hafızlık eğitim öğretimi üç yılda tamamlanır. 

 

Mesleki Eğitimi

Öğrencilerimizin din hizmetleri alanında öğrendiklerini tatbik etme,yeteneklerini geliştirmek için; musîki dersleri, camilerimizde; hatimle teravih kıldırma, ezbere mukabele okuma, imamlık, müezzinlik, hatmi şerif programları, ramazan-ı şerif ve kandil programları düzenlenmektedir.
 

Değerler Eğitimi

Milli ve manevi değerler başta olmak üzere; “sevgi, saygı, sorumluluk, doğruluk, dürüstlük, güven, özgüven hoşgörü, alçakgönüllülük, empati, kanaatkarlık, çalışkanlık, sabır, nezaket ve görgü kuralları”alanında uzman hocalarımız tarafından öğretilmektedir.
 

Yurt Hizmetlerimiz

Öğrencilerimizin yeme, içme, barınma ihtiyaçları Diyanet İşleri Başkanlığımızın yönerge ve talimatlarına göre uygulanıp Müftülüğümüzün denetim ve gözetiminde, vakfımızın destekleri ile devam etmektedir. Öğrencilerimizin daha güvende olması için kursumuzda nöbetçi öğretmen, güvenlik görevlisi görev yapmaktadır.
 

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Öğrencilerimizin daha zinde ve sağlıklı kalmaları için kursumuz içinde bulunan spor salonu ve hamam, yine kursumuzun anlaştığı tesislerde sportif faaliyetler düzenlenmektedir.

Tarihi mekanlar rehber eşliğinde gezdirilmekte ve mevsim durumuna göre piknik vb. faaliyetler yapılmaktadır.

 

Rehberlik ve Danışmanlık

Öğrencilerimizin eğitim süreleri boyunca her zaman huzurlu kalmaları için geleceğini düşünüyor, öğretmenlerimiz tarafından kur’an kursumuzda; ikili eğitim sistemi gereği okul ile işbirliği yapılarak okulda rehberlik hizmetleri verilmektedir.

Öğrencilerimizin geleceğini de düşünerek rehberliğimiz tarafından her öğrencimize özel gelecekteki hedefi belirlendikten sonra periyodik eğitim hedefleri de belirlenmektedir.